Rozmawialiśmy o emocjach - podsumowanie konferencji
Konferencja pod tytułem „Sala emocji – jak zrozumieć swoje dziecko i nie zwariować” cieszyła się dużym zainteresowaniem. Uczestniczy zajęli wszystkie przygotowane miejsca. Autorzy konferencji, czyli Wójt Gminy Lubicz, Centrum Usług Społecznych w Lubiczu oraz Szkoła Podstawowa w Grębocinie dziękują wszystkim obecnym za ich zaangażowanie. Przypomnijmy, że o emocjach dzieci i rodziców rozmawialiśmy w Szkole Podstawowej w Grębocinie w dniu 23.10.2024r.
W trakcie konferencji mieliśmy okazję do rozmów o hejcie, który tak bardzo rozprzestrzenia się w Internecie. Zwróciliśmy uwagę na zjawisko uzależnienia ekranowego oraz przedyskutowaliśmy problem uzależnień od środków psychoaktywnych. Stosowne miejsce poświęciliśmy na rozmowę o funkcjonowaniu dzieci z ADHD, które nierzadko stają się ofiarą przemocy rówieśniczej, a czasami jej sprawcą.
Konferencję otworzyło spotkanie z Przemysławem Saletą. Mistrz Europy w boksie zawodowym opowiadał o swoich relacjach rodzicielskich z córkami. A z perspektywy sportowca mówił jak radzić sobie z internetowym hejtem. Następnie Jolanta Płotkowska, specjalistka terapii uzależnień, wygłosiła prelekcję o uzależnieniach ekranowych, a specjalistki terapii uzależnień, Magdalena Deczyńska i Justyna Fiałkowska, wypowiadały się o kulturze „fast” i „instant”. Z wykładem o dzieciach z ADHD wystąpiła Agata McCarthy, psycholog dzieci i młodzieży.
Zorganizowana konferencja jest częścią gminnego projektu socjalnego „Latawce nad Drwęcą 2024”, którego głównym założeniem jest przeciwdziałanie przemocy rówieśniczej. W realizację projektu zaangażowane są władze samorządowe, Centrum Usług Społecznych w Lubiczu, wszystkie szkoły podstawowe z terenu gminy Lubicz, Policja oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wszystkie działania wynikające z projektu finansowane są ze środków gminy Lubicz.
W tym roku w ramach projektu socjalnego „Latawce nad Drwęcą 2024” oprócz konferencji zorganizowaliśmy konkurs plastyczny „Dzieciaki Talenciaki”, trening umiejętności społecznych oraz kontynuujemy działania komitetu monitorującego do spraw profilaktyki społecznej na terenie gminy Lubicz w skład, którego wchodzą wszystkie służby, którym na sercu leży bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. W tym roku na terenie szkół odbędą się jeszcze premiery sztuk teatralnych, których przekaz będzie związany z przeciwdziałaniem przemocy rówieśniczej, a uczniowie z klas 6-8 będą mogli uczestniczyć w treningu regulacji emocji.
- Już dziś- 12 marca rusza nabór uczestników na Trening Umiejętności Społecznych i Grupę Pomocową dla Rodziców.
Nabór będzie trwał do 20.03.2025r.
Prosimy o kontakt pod następującymi numerami telefonu:
519-577-798, 501-957-906
Trening przewidziano dla uczniów z klas I-III z terenu Gminy Lubicz.
Uczestnikami Grupy Pomocowej dla Rodziców będą rodzice/opiekunowie prawni dzieci zakwalifikowani do treningu.
Udział w zajęciach jest bezpłatny.
Działanie finansowane jest ze środków Gminy Lubicz.